Terminy

Każda ze stron umowy jest zobowiązana do działania w ramach pewnych zakreślonych terminów. Warto również precyzyjnie określić te terminy. Będzie to o tyle istotne, że od daty wymagalności świadczenia wierzycielowi (osobie, która będzie domagać się wykonania danej czynności lub zapłaty określonej kwoty) należeć się mogą odsetki od żądanej sumy pieniężnej.
W przypadku, gdy termin speÅ‚nienia Å›wiadczenia jest dla stron kwestiÄ… tak istotnÄ…, że jego niedochowanie mogÅ‚oby spowodować, że realizacja umowy po terminie stanie siÄ™ bezwartoÅ›ciowa (np. dostarczenie choinki po 24 grudnia J), warto wskazać w treÅ›ci umowy, że strony uznajÄ… zachowanie terminu za element istotny umowy – zastrzeżenie takie umożliwi wierzycielowi odstÄ…pienie od umowy w przypadku niedochowania terminu przez dÅ‚użnika, nastÄ™pnie zaÅ› żądanie stosownego odszkodowania (jako że każde uchybienie istotnym elementom umowy uprawnia kontrahenta do odstÄ…pienia od jej dalszej realizacji).
Podobnie warto pamiętać o terminach przy wystawianiu faktur. Kiedy z tytułu wykonania umowy jedna ze stron wystawia rachunek lub fakturę, należy precyzyjnie określić zarówno datę wystawienia faktury, jak i datę doręczenia faktury kontrahentowi, dzięki temu będziemy mieć możliwość precyzyjnego określenia terminu wymagalności roszczenia.

Pamiętajmy więc, że dobrze opisane terminy realizacji umowy to atut w naszych rękach, dzięki któremu będziemy mieli możliwość żądania odsetek z tytułu ewentualnego opóźnienia, które będą nam przysługiwać niezależnie od tego, czy opóźnienie wynikło z winy naszego kontrahenta, czy też nie. Dziś wysokość odsetek ustawowych kształtuje się na poziomie 13% w skali roku. To więcej, niż możemy uzyskać z lokaty naszych środków finansowych w banku!

2 komentarze:

  1. Powiem, że najciekawsze są zawsze zapisy w umowach o zachowaniu poufności. Wszystko jest tajne przez poufne, najlepiej raz na zawsze bądź na 10 lat. Wydaje mi się, że to delikatna abstrakcja biorąc pod uwagę realia rynkowe w jakich funkcjonujemy.

    OdpowiedzUsuń
  2. :-) gdzieś umknął mi ten komentarz! Celna uwaga, choć należy pamiętać, że są sytuacje, gdy poufność obowiązuje obie strony umowy nawet przy braku stosownej klauzuli, wynikać ona może z charakteru umowy, np. lekarz będzie zobowiązany do tajemnicy w związku z wykonywanym świadczeniem - na zawsze, bezterminowo. Takich przykładów jest więcej, ciekawie kształtują się te zagadnienia w przypadku relacji związanych ze świadczeniem pracy (niekoniecznie w dosłownym rozumieniu kodeksu pracy). Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za Twój komentarz :-)

Obsługiwane przez usługę Blogger.